Podstawową jednostką wszelkiego życia od jednokomórkowej bakterii do człowieka jest komórka. Pies składa się z tych samych cegiełek – komórek, zorganizowanych w unikatowe jednostki – osobniki. Poza komórkami płciowymi wszystkie mają ten sam zestaw instrukcji, gdyż powstały z takiej samej zapłodnionej komórki jajowej. Istrukcje te umożliwiają komórkom zorganizowanie się w organizm na wiele różnych, ale skoordynowanych sposobów.
Wewnątrz każdej komórki znajduje się cytoplazma – złożona mieszanina struktur biochemicznych. W jej centrum jest „centrum dowodzenia” – jądro zawierające „projekt” budowy psa.
Geny i chromosomy
Informacje potrzebne do stworzenia tej niezwykle złożonej organizacji są przenoszone przez struktury zawarte w jądrze, zwane chromosomami. Można je sobie wyobrazić jako sznurki różnokolorowych koralików.
Ogólnie mówiąc — poszczególne koraliki to geny. Geny działają pojedynczo lub razem, kontrolując wszystkie aspekty budowy i funkcjonowania ciała: to kolor włosów i oczu, wzrost kości czy krzepliwość krwi. Niestety, geny są także odpowiedzialne za wiele psich chorób i zaburzeń rozwojowych. Pies ma 78 chromosomów, ułożonych w 39 par, zawierających „projekt” psa.