W odróżnieniu od samca kota, psa łatwo odróżnić od suki — dzięki prąciu zwisającemu w napletku wzdłuż dolnej części brzucha. W mosznie, która zwisa między i za tylnymi nogami, widoczne są także dwa jądra. Narządy płciowe suki znajdują się wewnątrz ciała.

Samiec psa
Jądra składają się z wielu spiralnych kanałów, które produkują plemniki przechowywane w najądrzach. Produkcja plemników zaczyna się w okresie dojrzewania i trwa przez całe życie psa, chociaż zmniejsza się z wiekiem oraz w wyniku chorób. Wspólnym ujściem dla moczu z pęcherza i spermy (plemniki zawieszone w wydzielinie współdziałających gruczołów) jest cewka moczowa. Prowadzi ona z pęcherza przez prącie. Rozwój płciowy psa Jądra rozwijają się u nie narodzonego szczeniaka i są połączone z moszną wiązadłem. W miarę jak szczeniak rośnie wiązadło ściąga się, przez co jądra schodzą przez kanał pachwinowy do moszny. Powinny zejść w pełni w ciągu dwóch pierwszych tygodni życia. Na tym etapie można je często wyczuć. W miarę, jak szczeniak rośnie tłuszcz w mosznie utrudnia ich wyczucie aż do ukończenia 4 miesięcy życia. Jeśli oba jądra nie zeszły, jest to wnętrostwo.

Suka
Na zewnątrz widoczny jest srom, znajdujący się pod odbytem. Wewnątrz brzucha umieszczone są dwa jajniki o średnicy około 1,5 cm każdy. Zwisają one z górnego sklepienia jamy brzusznej w pobliżu nerek. Są one otoczone torebką tłuszczową – lejkiem będącym częścią jajowodu, którym komórki jajowe, wyprodukowane w jajnikach, wędrują do macicy. Macica składa się z dwóch rogów i trzonu. Jeden jajnik przypada na jeden róg macicy. Między macicą a pochwą znajduje się umięśniony odcinek o grubych ściankach, zwany szyjką macicy. Otwiera się ona tylko w czasie cieczki i porodu. Do pochwy prowadzi przedsionek, którego ściany tworzą srom. Na granicy przedsionka i pochwy znajduje się ujście moczowodow (cewka moczowa).