Lekko splątane włosy najlepiej rozplatać, rozczesując je rzadkim grzebieniem, a potem czesać gęstym. Duże kłaki, które nie dają się rozplatać, można po prostu usunąć, wsuwając pod nie grzebień i tnąc nożyczkami tuż nad nim. Jeśli  uważamy, że wygląda to niestarannie, możemy dzielić kłak nożem lub nożyczkami, rozdzielając kawałki i rozczesując je. Szczególna pielęgnacja psów o długiej sierści Jeśli używamy gęstej drucianej szczotki, rękawicy dla psów lub szczotki o krótkich kolcach dla psa o długiej sierści, to prawdopodobnie nie pielęgnujemy go prawidłowo. Okrywa zewnętrzna może wyglądać na gładką, ale podszyt zmieni się w gęste kłaki, jeśli przybory do niego nie dochodzą.
Pies, którego pielęgnowano tylko powierzchownie przez jakiś czas wygląda jak należy, ale nie czuje się dobrze, w końcu wewnętrzna sierść zaplątuje się w podszyt. Na tym etapie jedynym wyjściem jest zgolenie sierści – czasochłonny zabieg, który niepokoi psa. Może zaistnieć potrzeba przeprowadzenia go w lecznicy pod znieczuleniem, co jest kosztowne.
Ogolenie afgana jest szczególnie nieprzyjemne i nie daje się wykonać dokładnie. Sierść może odrastać nawet 18 miesięcy. Może być konieczne leczenie sterydami z powodu krwiaków, powstałych przy oddzielaniu skłaczonej sierści od skóry. Dlatego nie wolno zaniedbywać pielęgnacji psów o długiej sierści. Musimy być pewni, że używamy odpowiednich przyborów i stosujemy właściwe techniki.