W ustalony dzień zabieramy sukę do psa. Większość suk jest agresywna u siebie w domu, a w tej sytuacji to pies powinien być stanowczy.
Jeśli można, pozwalamy zwierzętom na swobodną zabawę. To pozwoli suce przyzwyczaić się do nowo poznanego psa. Psy bardziej agresywnych ras mogą być trudne w tej sytuacji. Podczas krycia zazwyczaj mocno trzymamy sukę, aby w razie agresywnego zachowania nie zrobiła krzywdy psu.

Etap 1: Gdy suka jest gotowa – stoi spokojnie i trzyma ogon odchylony na jedną stronę. Pies wspina się na sukę i następuje pierwsza część ejakulacji. Część prącia (żołądź) psa nabrzmiewa, utrzymując go w pochwie suki, więc zwierzęta są połączone.

Etap 2: Więź Po około 1 minucie, pies zsuwa się i ustawia tyłem do zadu suki (są wciąż złączeni). Trwa to na ogół około 20 minut i kończy się rozczepieniem zwierząt. Nie trzeba się denerwować, to zupełnie naturalne, chociaż nie jest konieczne dla zapłodnienia i często nie występuje.
Mimo że dozór na tym etapie jest na ogół zbędny i sytuacja nie usposabia do pogawędki z właścicielem psa, trzeba zostać z psami i lepiej jest delikatnie przytrzymać je za obroże, żeby szczególnie nerwowa suka, szarpiąc się, nie uszkodziła narządów psa lub swoich własnych . Z tego samego powodu nie należy siłą rozdzielać psów.