Nie ma prostej odpowiedzi na pytanie: „Jak często kąpać psa?”. Brudny lub brzydko pachnący pies wymaga kąpieli, chociaż niewielka ilość brudu może być usuwana przy szczotkowaniu. Wiele psów potrzebuje częstych kąpieli w lecie, inne regularnie co miesiąc, ale mało które częściej. Skóra niektórych psów, zwłaszcza szkockich terierów, staje się brudna przez nagromadzenie łupieżu. Mogą one potrzebować kąpieli co 2-4 tygodnie. Gdy łupież staje się problemem, zwracamy się o poradę do lekarza.
Zawsze rozczesujemy psa przed kąpielą, żeby nie powiększać kołtunów. Nigdy nie używamy detergentów czy szarego mydła, skóra wielu psów bardzo źle na nie reaguje. Można używać łagodnego mydła dla ludzi, ale najlepszy jest specjalny szampon dla psów lub dzieci. Woda powinna być ciepła.
Psa można wykąpać w naszej wannie, jeśli ją potem wymyjemy. Dziecięca wanienka jest idealna dla małego psa – można ją umieścić na wygodnej wysokości w domu lub na zewnątrz. Dla dużych psów można wykorzystać basenik dla dzieci, ale trzeba uważać, aby pazury psa nie przebiły go. Gumowa wycieraczka zapobiega przedziurawieniu basenika i ślizganiu się psa. Jeśli pies się pośliźnie, może wpaść w panikę i zachlapać cały pokój.
Suchy szampon
Jest doskonały dla szybkiego mycia, ale nie wystarcza dla naprawdę brudnego psa. Suchy szampon jest proszkiem do usuwania nadmiaru tłuszczu z sierści (która może być trochę brudna i mieć przykry zapach). Rozjaśnia to kolor sierści, a talk z szamponem podkreśla wszystkie białe części. Pokrywamy sierść proszkiem i szczotkujemy ją. Sierść może nastroszyć się przez naelektryzowanie, więc nie należy pogarszać sprawy szczotką z tworzywa sztucznego.